Drodzy Rodzice!

Codzienne czytanie dziecku rozwija go emocjonalnie, umysłowo, moralnie. Wystarczy 20 minut dziennie, codziennie, by wyposażyć dziecko w ogromny potencjał rozwijania jego osobowości i charakteru. Czytanie to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla szczęścia naszych dzieci. Zachęcanie do czytania poznawania nowych bohaterów literackich, wprowadzanie w świat marzeń, literatury, wyzwalanie dziecięcych emocji jest najważniejszym z zadań rodziców i nauczycieli wobec dziecka.

Nasze Przedszkole przystąpiło do międzynarodowego projektu MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY.

Data rozpoczęcia tej akcji nie była przypadkowa. Pani dyrektor wraz z zaprzyjaźnioną szkołą z Rembowa zainaugurowała projekt podczas obchodów Dnia Pluszowego Misia, a zaproszeni goście podarowali przedszkolakom misiową rodzinkę. Tata miś trafił do najstarszej grupy Leśnych Skrzatów, mama miś do Biedronek, a dzieci misie do najmłodszych przedszkolaków - Jagódek. Teraz misie dostaną swoje imiona wymyślone przez każdą z grup, a następnie zaczną podróż do domów przedszkolaków, gdzie wysłuchają bajek, które zostaną narysowane w specjalnym misiowym dzienniczku.

Organizatorem projektu w roku szkolnym 2018/2019 jest Grupa MAC S.A.  przy współpracy z CEBP 24.12 Sp. z o.o. wydawcą miesięcznika Bliżej Przedszkola. Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej.

Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.

Cele szczegółowe:

1. a) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,
  2. b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
  3. c) wprowadzenie dziecka w świat literatury
  4. d) budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,
  5. e) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,
  6. f) kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,
  7. g) rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,
  8. h) rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
  9. i) kształtowanie postaw patriotycznych dzieci,
  10. j) włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,
  11. k) promocja przedszkola,

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania  przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2018/2019.

Moduły, które będziemy realizować:

1. a) Mały Miś – czytające Przedszkolaki tzw. wersja przedszkolna
  2. b) 100-lecie niepodległości. Pokaż radość Przedszkolaku (zrealizowany)
  3. c) Kulinarne warsztaty z Małym Misiem
  4. d) Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu
  5. e) Kuferek Kreatywności Małego Misia
  6. f) Misiowe aktywności sportowe

MAŁY MIŚ – CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI

1. Czytamy w przedszkolu.
  • Do wspólnego czytania w grupie przedszkolnej zapraszamy osoby związane z przedszkolem.
  • Wszystkie osoby zapraszane do przedszkola wpiszą się do pamiątkowej kroniki przedszkolaków.
  1. Czytamy w domu.
  • Miś zostanie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją dłoń (praca w domu).
  • Kolejność wędrówki misia określa nauczyciel (losowo lub według dziennika).
  • Nauka piosenki: Czytaj z Misiem umili czas oczekiwania na jego powrót.

Efekt finalny: dzienniczek małego Misia

Regulamin : http://kowala.przedszkolna.net/pliki/plik/regulamin-1543088216.pdf