Światowy Dzień Życzliwości

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

„Im bardziej jesteśmy życzliwi, tym bardziej jesteśmy szczęśliwi!”

Bogusław Szedny

Dnia 21 listopada 2022 r. w grupie Kotki obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r. Obecnie dzień życzliwości obchodzony jest w 180 krajach, a celem tego święta jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, budzenie w nich pozytywnych emocji. Czym jest życzliwość? Jak okazywać ją na co dzień? Na te oraz inne pytania nasze przedszkolaki szukały odpowiedzi w toku zajęć poświęconych z okazji Dnia Życzliwości.

Poprzez celebrowanie tego święta chcieliśmy podkreślić, jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, życzliwości, serdeczności, mówienia dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Była to okazja do rozmów na temat jak być życzliwym i jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach społecznych m.in. w przedszkolu, w domu, w sklepie, na ulicy, w kościele i wielu innych. Nasi wychowankowie przypomnieli sobie także jaką moc mają magiczne słowa: „proszę’, „dziękuję”, „przepraszam” oraz zwroty świadczące o kulturze osobistej: „Dzień dobry, „Do widzenia’, Do miłego zobaczenia”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały także opowiadania o „Ciepłym i puchatym” z książki Zofii Żuczkowskiej. Po tak solidnej dawce wiedzy na temat życzliwości, uprzejmości i przekazywania sobie pozdrowień przyszedł czas na zabawy, tańce i ćwiczenia, których motywem przewodnim był uśmiech, życzliwość i dobroć.. Finałem tych zajęć były zajęcia plastyczne, gdzie przedszkolaki w swoich pracach eksponowały życzliwość i serdeczność poprzez wykonanie symboli: „serduszka miłości”, „słońca pozytywnych emocji”. Na koniec każdy przedszkolak miał za zadanie powiedzieć sobie coś milego do lustra, budując tym samym zdrowe poczucie wartosci.

Dużo uśmiechu, ciepłych słów oraz pozdrowień towarzyszyło nam w przeżywaniu tego wspaniałego święta. Pamiętajmy o ty, by uśmiech gościł na naszych twarzach nie tylko od święta, a najlepszym „lekarstwem”, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość do drugiego człowieka. Ten dzień utwierdził przedszkolaków w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Okazana serdeczność, wzajemny szacunek, pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: