KONCERT KAMERALNY ,,Muzyka na dobry początek"

W roku szkolnym 2018/2019 regularnie co miesiąc w Naszej Szkole odbędzie się system koncertów, zwanych audycjami szkolnymi, prezentujących żywą muzykę omawianą w sposób przystępny i ciekawy przez merytorycznie i metodycznie przygotowanych prelegentów z Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. Koncerty stanowią swoistą pogadankę o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, prowokując słuchaczy do aktywnego udziału. Młodzi uczestnicy interaktywnych spotkań mają okazję nie tylko usłyszeć i zobaczyć, ale także zagrać na przedstawionych instrumentach muzycznych. Podczas audycji uczniowie odpowiadają na zadawane pytania, dyrygują, wyklaskują wspólnie rytm, śpiewają i zarazem zdobywają podstawową wiedzę z dziedziny muzyki.

,,Muzyka na dobry początek” to temat pierwszej audycji jaka odbyła się  13 września 2018 r. w Naszej Szkole. Na początek prowadząca p. Agnieszka Nowak – Zagóra przypomniała wspólnie z dziećmi zasady zachowania na koncercie. Następnie przedstawiła muzyków, a byli to : Michał Berliński (gitara elektryczna), Damian Szydłowski (instrument klawiszowy), Zbyszek Zagóra (perkusja).

Swoją opowieść prowadząca zaczęła od Wolfganga Amadeusza Mozarta, który jako trzyletni chłopiec grał na skrzypcach i klawesynie. Jego talent zauważył ojciec i postanowił zająć się jego karierą muzyczną. Mozart skomponował około 700 utworów. Jeden z nich ,,Mała nocna muzyka” mieliśmy okazję usłyszeć w stylu reggae. Następny geniusz muzyczny o jakim dowiedziały się dzieci to Ludwig van Beetohoven. Jego utwór ,,Dla Elizy” wszyscy znają, ale w takiej wersji jaką zagrali nam zaproszeni goście nie słyszał jeszcze nikt. Pani Agnieszka przybliżyła uczniom historię cyganki Carmen z opery oraz poprosiła z widowni dziewczynkę i chłopca do odegrania scenki muzycznej. Wszystkim bardzo podobał się występ i nagrodzili go wielkimi brawami. Podczas koncertu można było też usłyszeć dzieło Edwarda Greig’a  ,,W grocie króla gór” oraz ,, Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego w stylu country. Pięcioro uczniów miało okazję zatańczyć i zagrać na instrumentach ,,Jezioro łabędzie”. Na koniec została przedstawiona budowa i brzmienie gitary elektrycznej, instrumentu klawiszowego oraz perkusji. Na tym ostatnim instrumencie wybrane dzieci zademonstrowały swoje umiejętności muzyczne.

Jak zwykle występ muzyków oczarował publiczność i już nie możemy doczekać się kolejnego, a w nim będą przygody dziewczynki o imieniu Piosenka i jej przyjaciółkach Nutkach, które wybrały się w podróż do miasta Symfonia. Serdecznie zapraszamy w październiku.

Anna Bukowska

Zapraszamy do galerii w poniższym linku: