Sówki nie boją się pająków

SÓWKI NIE BOJĄ SIĘ PAJĄKÓW

W grupie ,,Sówki" odbył się cykl zajęć prowadzonych przez panią pedagog Karolinę, których celem było oswojenie dzieci z pająkami. Arachnofobia (z gr. "arachne" – "pająk" i "phobia" – "strach") jest rodzajem specyficznej  fobii, a więc mniej lub bardziej nasilonym zaburzeniem lękowym opierającym się nie tylko na odczuwaniu strachu na widok pająka, ale też na zniekształconym wyobrażeniu na jego temat.

Przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat życia róznych gatunków pająków oraz miejsc ich występowania na świecie. Dzieci były bardzo zainteresowane oglądaniem okazów i zadawały mnóstwo pytań. Na zakończenie zajęć cała grupa wykonała dużego pająka, którego szkielet przygotował pan konserwator. Mamy nadzieję, że metodą odwrażliwiania, czyli stopniowego zmniejszania nadmiernej reakcji na obiekt wywołujący strach przedszkolaki nie będą bać się już pająków. Jest to swego rodzaju taktyka tzw. małych kroków. Opiera się na tym, że najpierw dzieci oglądają zdjęcia pająków, słuchają też racjonalnych wyjaśnień i argumentów o nich (na przykład o tym, że są pożyteczne), dzięki którym mogą zbudować bardziej pozytywny obraz pająków.

Zapraszamy do fotorelacji: