Przygotowania do świąt

WIELKANOC TUŻ, TUŻ

Święta Wielkanocne są nośnikiem wielu wartości religijnych, moralnych, a także patriotycznych. Poprzez swoją obrzędowość i kolorystykę mają również wpływ na rozwój poczucia estetyki. Dlatego tak ważnym jest proces przybliżania dzieciom zwyczajów wielkanocnych.

Na wielkanocnym stole kolor się miesza z kolorem.

Śmieją się z każdej strony owsa wstążeczki zielone,

bazie srebrne,  jak deszczyk… I co jeszcze?

Przy obrusie biała falbanka, złoty dzwonek baranka

i tysiąc różnych kolorów na świątecznych pisankach.

Wielkanoc to święto upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które spędzamy w gronie rodzinnym uczestnicząc w nabożeństwach oraz skrupulatnie przygotowując wiele wyśmienitych potraw wielkanocnych. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. W Polsce bardzo pielęgnuje się obyczaje i tradycje wielkanocne, których jest bardzo wiele. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z wierzby, która zgodnie z tradycją jest symbolem nieśmiertelności duszy. Obecnie wielkanocne palemki ozdabiane są suszonymi kwiatami, ziołami czy piórkami różnych kolorów. Święcenie palmy wielkanocnej to piękna tradycja, według której palmy chronią domowników przed nieszczęściem. Dzieci z grupy Pszczółki wykonały palmy w domu z rodzicami. Palmy są piękne, barwne , wykonane różnymi technikami. Bardzo dziękujemy Dzieciom i Rodzicom za ich wykonanie. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są bardziej radosne.

Dzieci z grupy Pszczółki w pierwszym tygodniu nauki zdalnej wysiewały rzeżuchę i owies, które będą piękną dekoracją na święta wielkanocne. Przedszkolaki poradziły sobie z tym wspaniale. Miały przy tym świetną zabawę. Rzeżucha i owies są niezwykle proste w uprawie. Dzieci nie będą się niecierpliwić tak jak w przypadku warzyw, czy kwiatów, gdyż zielony efekt mamy już po kilku dniach. Wystarczy wsypać nasiona do doniczki z ziemią i już po krótkim czasie nasze oczy cieszą zielone kiełki i źdźbła. Rzeżuchę można również uprawiać bez ziemi. Na płaski talerz układamy ligninę lub gazę, wysypujemy nasiona i zalewamy wodą. Przez kolejne dni pilnujemy, aby lignina była cały czas mokra, ale nasiona nie mogą pływać w wodzi, bo wtedy zgniją.
Zapraszamy do fotorelacji: