Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 
 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Osoby z autyzmem mają indywidualnie mniej lub bardziej nasilone problemy z odbiorem bodźców zmysłowych (wzrokowych, słuchowych, czuciowych itd.), co może wpływać znacząco na ich rozwój, zachowanie lub może rozpraszać ich uwagę. W przypadku nasilonych problemów z nadwrażliwością lub zbyt małą wrażliwością, może im to sprawiać duży dyskomfort lub ból i cierpienie.

Rozejrzyjmy się wokoło a na pewno dostrzeżemy w naszym otoczeniu ludzi, którzy w odmienny sposób postrzegają rzeczywistość. Inaczej reagują na zbyt ostre światło, zbyt głośny dźwięk, mają trudności z nawiązywaniem relacji społecznych lub wyrażaniem swoich emocji. Jesteśmy różni lecz wszyscy równie ważni - osoby z autyzmem zdecydowanie zasługują na zrozumienie. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma istotnymi faktami na temat autyzmu -> https://photos.app.goo.gl/NJSNAFFNhdB7vToh9

Jesteśmy tu dla Was, dlatego aby lepiej zrozumieć, jak osoby z autyzmem spostrzegają otaczający ich świat, postanowiliśmy nagrać filmik, na którym Pani Kalina z grupy "Jagódki|", czyta bajkę Joanny M. Chmielewskiej pt. "Czarodziejka" AUTYZM. 
W „Czarodziejce” przewodnikiem po świecie autyzmu jest mama małej Kai, która w bardzo prosty sposób tłumaczy, czym jest autyzm, sugerując m.in. że jest to brak zrozumienia gry słów, potrzeba oswajania rzeczywistości – tutaj poprzez układanie przez Kaję wzorku, brak zrozumienia zachodzących zmian. Dzięki bajce, mamy nadzieję, że łatwiej będzie  dzieciom oswoić się z zachowaniami dziecka autystycznego, ich lękami i emocjami którymi zmagając się każdego dnia. Pragniemy również zaznaczyć, że bajka jest z 2015 r. i pojawia się w niej stwierdzenie, że autyzm to choroba. Oczywiście, autyzm jest zaburzeniem. 

Link do bajki :

http://https://www.youtube.com/watch?v=9TF7uL6Tyd4&feature=youtu.be

W tym szczególnym dniu jakim jest 2 kwietnia postanowiliśmy wykonać mały gest i zsolidaryzować się z osobami autystycznymi.Nauczyciele wraz z przedszkolakami ubrali się na niebiesko i wykonali wspaniałe, ozdobne napisy AUTYZM oraz wielkie serca. Wszystkim Rodzicom, Dzieciom i Nauczycielom bardzo serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do wydarzenia.

Zapraszamy do galerii:

https://photos.app.goo.gl/ETDYriBT1PKkMMvC9

 

Zegar

Kalendarium

Październik 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny